ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Genç-Sen Manifestosu

Genç-Sen Manifestosu Empty Genç-Sen Manifestosu

Mesaj  meso Perş. Ara. 20, 2007 10:00 pm

ANKARA (16.12.2007)- Öğrenci Gençlik Sendikası, Kurucu Genel Kurulu'nda okunan Genç-Sen manifestosu şöyle;

AMAÇLAR VE İLKELER

Genç-Sen çalışmalarını aşağıdaki amaç ve ilkeler doğrultusunda belirler:

İnsanca bir yaşam

Genç-Sen öğrencilerin aldığı eğitimi ve yaşam koşullarını etkileyen; ekonomik, sosyal ve kültürel haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla çalışmalar yürütür.

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan neo-liberal dönüşümün eğitimdeki yansıması olan özelleştirmeler, paralı eğitim, diplomalı işsizlik gibi sorunlara karşı Genç-Sen, eğitimin ve bilimin piyasanın ve şirketlerin çıkarları doğrultusunda değil, öğrencilerin ve toplumun ihtiyaçları, gelişimi ve isteği doğrultusunda verilmesi gerektiğini savunur.

Savaşların, öğrencilerin ve genel olarak toplum yararına olmadığının farkında olan Genç-Sen, tüm dünyada halkların barış ve kardeşlik içinde yaşamasını engelleyecek her türlü girişimin ve emperyalizmin karşısındadır. Eğitim olanaklarının geliştirilmesi, kalitesinin arttırılması ve herkesin eşit bir şekilde eğitim alabilmesi amacıyla, kamu bütçesinden silahlanmaya değil, eğitime daha fazla pay ayrılmasını talep eder.

Bilimin ve teknolojinin insanların ve doğanın ihtiyaçlarına hizmet etmesi gerektiğini savunan Genç-Sen, insanlığın var oluşunu tehdit eden çevresel sorunların çözülmesini ve doğayla uyumlu daha sağlıklı bir dünyada yaşamamızı sağlayacak bütün talepleri ve çalışmaları destekler.

Genç-Sen öğrencilerin aldığı eğitimi ve yaşam koşullarını iyileştirmeye dönük olarak:

Burs karşılığı çalışma programlarının kaldırılmasını, tüm öğrencilere öğrenimleri boyunca karşılıksız burs verilmesini,

Ders kitaplarının ve diğer eğitim araçlarının ücretsiz olarak temin edilmesini,

Öğrenci olan herkesin toplu taşıma araçlarından; sinema, tiyatro gibi kültürel etkinliklerden parasız yararlanabilmesini,

Tüm öğrencilerin, sağlık kurumlarından parasız hizmet alabilmesini

Tüm öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasını

Kamuya bağlı sosyal tesislerin yaz aylarında tatil yapmak üzere öğrencilerin kullanımına açılmasını,

Lise ve üniversite öğrencilerinin staj yoluyla ücretsiz olarak çalıştırılmasına son verilmesini,

LGS, ÖSS, KPSS ve LES gibi sınavların kaldırılarak isteyen herkesin yetenek ve ilgisi doğrultusunda parasız eğitim alabilmesini ve öğrenciler arasında fırsat eşitliğinin sağlanmasını

Eğitimin cinsiyetçi niteliğine karşı kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık uygulanmasını

Okul sonrasında yine herhangi bir sınava tabi olmadan okuduğumuz alanlara yönelik iş garantisiyle birlikte sigortasız ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmesini talep eder.

Demokrasi ve katılımcılık

Genç-Sen’in yapacağı çalışmalara dair kararlar her okulun şube, bölüm ve fakültelerinde temsilcilikler oluşturularak en geniş katılımlı toplantılarda demokratik olarak alınır. Genç-Sen üyesi her öğrenci düşüncelerini bu toplantılarda özgürce ve eşit olarak ifade edebilir.

Öğrencileri ilgilendiren konularda öğrencilerin belirleyici taraf olması gerektiğini savunan Genç-Sen, öğrencilerin görüş ve taleplerinin yaygın bir şekilde duyulmasını, okullarda olduğu kadar toplumsal alanda da güçlü bir şekilde temsil edilmelerini hedefler.

Öğrencilerin sendikal örgütlenmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını;

Ders programlarının ve müfredatın; yurt, yemekhane, kantin, spor salonu, atölye gibi tesislerin kimler tarafından nasıl yönetileceğinin ve buralarda uygulanan fiyatların belirlenmesinde söz ve karar hakkımızın olmasını;

Okul bütçelerinin öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanlar tarafından yönetilmesini

Okullarımızdaki müdür, dekan, rektör gibi yöneticilerin öğrencilerin de katıldığı seçimlerle belirlenmesini;

Lise ve üniversitelerdeki gerici disiplin yönetmeliklerinin, kamera ve turnike uygulamalarının kaldırılmasını, güvenlik görevlilerinin, polisin ve jandarmanın okullardan çıkarılmasını;

YÖK’ün kaldırılarak eğitimin özgür ve demokratik olmasını talep eder.

Çeşitlilik

Genç-Sen, milliyet, ırk, renk, dil, din, mezhep, cinsiyet, cinsel yönelim gibi farklılıkları gözetmeksizin tüm öğrencilerin eşit eğitim olanaklarına sahip olmaları hedefiyle çalışmalar yürütür. Bu nedenle her öğrencinin eşit sosyal haklara sahip olmasını, kendi kültüründe ve ana dilinde eğitim alabilmesini savunur.

Farklılıklarımızı sorun olarak değil yaratıcı bir zenginlik kaynağı olarak görerek tüm öğrencileri kapsamayı hedefler. Bu kapsamın tek istisnası bir kesime yönelik ırkçı, cinsiyetçi, homofobik vb. ayrımcı bir yaklaşımla sözlü veya fiziksel saldırıların parçası olan öğrencilerdir.

Dayanışma ve birlik

Öğrenciler ve öğrenci sendikaları okullarda, ulusal ve uluslararası düzeyde birlikte hareket ettiği oranda etkili ve güçlüdürler. Bu nedenle Genç-Sen Türkiye genelinde bütün okullarda ortak talepler etrafında kampanyalar yürütürken, tek bir okuldaki küçük bir sorunun aşılabilmesi için de bütün okullardan dayanışma almayı hedefler.

Yaşadığımız sorunlar toplumun büyük bir kısmını ilgilendirdiği için, Genç-Sen öğrenci sorunları üzerinden olduğu gibi; emek, barış, demokrasi gündemiyle toplumsal sorunlar üzerinden de sendikalar ve diğer kitle örgütleriyle ortak çalışmalar yaparak bu konularda ortak mücadele yürütür.

Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim!

Söz, yetki, karar öğrencilere!

Diplomalı işsiz olmayacağız!
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics