ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Akademisyenler YÖK'ü tartıştı

Akademisyenler YÖK'ü tartıştı Empty Akademisyenler YÖK'ü tartıştı

Mesaj  meso Salı Kas. 06, 2007 3:43 pm

İZMİR (06.11.2007)- Dokuz Eylül Üniversitesi'nden bir grup akademisyen, “YÖK’ün kuruluş yıldönümünde akademisyenler geleceğini tartışıyor” konulu panel düzenledi.

Narlıdere ****** Kültür Merkezi (AKM) Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirilen panelde, “Bilimin ve üniversitenin ekonomi politiği”, “YÖK Yasası” başlıklarında tartışmalar yapıldı.

Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Haşim Köse, 'Bilimin ve Üniversitenin Ekonomi Politiği' konulu sunumunu yaptı. Köse, Ortaçağ'dan günümüze kadar üniversitelerin geldiği noktayı anlatarak, "Türkiye tıpkı Ortaçağ'daki gibi korku çağını yaşıyor. Çünkü üniversiteler 'olağan' örgütlenmelere dönüştü. Yani, bilimin üretildiği merkezlerden çıkartılarak, meslek kurumları haline geldi" dedi.

Türkiye'de üniversitelerin hiç olmadığı kadar iktidar kaygısıyla olağanlaştırıldığına dikkat çeken Köse, bunu değiştirmek için hayatın her alanında bir mücadele başlatmak gerektiğini söyledi. Panelin öğleden sonra yapılacak olan oturumunda ise, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İzzettin Önder, 'YÖK ve YÖK Yasası: Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konulu sunumunu gerçekleştirecek.

Öte yandan, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Terzi, YÖK’ün yıldönümünde sorularımızı yanıtladı. Prof. Dr. Terzi, "AKP, YÖK'te değişiklikler yapacağını söylese de yerine koymayı düşündüğü sistem, eskiyi aratır nitelikte... Çünkü devletin elinde bulunan okulları, özelleştirip piyasaya açmak istiyor. Bu durum eğitim hakkını engelleyen bir politika" dedi.

www.atilim.org
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics