ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kocaeli ve Bursa'da 'YÖK kaldırılsın' talebi

Kocaeli ve Bursa'da 'YÖK kaldırılsın' talebi Empty Kocaeli ve Bursa'da 'YÖK kaldırılsın' talebi

Mesaj  meso Salı Kas. 06, 2007 10:17 pm

KOCAELİ/ BURSA (06.11.2007)- 6 Kasım YÖK protestoları Bursa ve Kocaeli'nde de yapıldı. Bursa'da kampüs alanı içinde yürüyüş düzenleyen öğrenciler, Kocaeli'nde ise Anıtpark Yerleşkesi önünden İnsan Hakları Parkı'na yürüdü.

Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim

Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencileri kampüs içerisinde yaptıkları basın açıklaması ile YÖK'ü lanetlediler. Aralarında SGD'lilerin de bulunduğu öğrenciler, Merkez Kütüphane önünden Mediko-Sosyal binası önüne yürüdü. 70 öğrenci katıldığı eyleme Eğitim-Sen destek verdi.

Öğrenciler “Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim için YÖK'e hayır” pankartı ile “İşgal tezkeresine hayır”, “Ne YÖK, ne AKP üniversitesi istemiyoruz”, “Biji bratiya gelan”, “YÖK'e hayır” dövizlerinin taşıdı.

Eylemde açıklamayı öğrenciler adına Nilüfer Ergin okudu. YÖK'ün 26 yıldır üniversiteler üzerine karabasan gibi çöktüğünü belirten Ergin, YÖK tarihince binlerce akademisyen ve öğrencinin uzaklaştırıldığını belirtti. Ergin, “1980 askeri darbesinin kurumu YÖK'ün görevi tektipleştirmedir. Her şey kar amacıyla özelleştiriliyor.” dedi. Ergin, üniversitelerinde toplanan bandrol ücretini teşhir etti.

Dink ve Okey'i katledenler işbaşında

Şovenizm ve işgal tezkeresine dikkat çeken Ergin, Hrant Dink ve Festus Okey'i katledenlerin işbaşında olduğunu belirtti. Bursa'da Kürtlere yönelik ırkçı saldırıları hatırlatan Ergin, “Kürt ailelerin evleri yakıldı, kahveler kurşunlandı, insanlar bıçaklandı, Kürt esnafa saldırılar düzenlendi, yağmalandı, ilerici kurumlara yönelik faşist şiddet eylemleri gerçekleştirildi. Kelimenin tam anlamıyla ırkçı-kafatasçı zihniyet kendini çırılçıplak gösterdi” diye konuştu. Ergin açıklamasını “Kardeşlik su gibi hava gibi ihtiyacımızdır, düşmanlığın değil kardeşliğin safına" diyerek bitirdi.

Öğrenciler açıklamanın ardından marşlar eşliğinde "ideolojik halay” çekti. Öğrenciler eylemlerini alkış ve sloganlarla Mühendislik Fakültesi'ne yürüyerek bitirdi. Öğrenciler sık sık “Jandarma defol üniversiteler bizimdir”, “Müşteri değil, öğrenciyiz”, “Düşmanlığın değil, kardeşliğin safına”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ve sloganları atıldı.

Anadilde eğitim talebini içeren sloganlar atılacağı için eyleme katılmayan Öğrenci Kolektifleri ise Çim Alan'da etkinlik yaptı.

Kampüsten şehre kitlesel yürüyüş

Kocaelili öğrenciler, YÖK protestosu için Kocaeli Üniversitesi Anıtpark Yerleşkesi önünde toplandı. Buradan İnsan Hakları Parkı'na sloganlar eşliğinde yürüyüş düzenlendi. Eyleme yaklaşık 300 kişi katıldı.

SGD, Emek Gençliği, SDG, DGH, DSG, Sosyalist Gençlik, Öğrenci Kolektifleri, Genç Direnişçi, Geleceğimizi İstiyoruz İnisiyatifi'nin ortak düzenlediği eyleme Dev Sağlık-İş, BES, Eğitim-Sen, ESP, Halkevleri, EMEP ve SDP destek verdi.

Öğrenciler adına yapılan açıklamada 12 Eylül darbesiyle üniversiteler üzerinde yaratılan faşist terör ve son günlerde yaratılan şovenist dalgaya karşı kardeşlik saflarına buluşma vurgusu yapıldı.

Eylemde Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Osman Bahçeci yaptığı konuşmada, 68 gençliğinin mücadelesinin bugünde devam ettiğini belirtti. Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan taşeron sağlık işçileri adına konuşan bir işçide, yaşadıkları sorunları dile getirdi. Taşeronlaşmaya karşı örgütlü mücadele çağrısında bulundu.

Eylem Beyazıt Marşı'nı hep birlikte okunmasının ardından sona erdi. Eylemde “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak”, “Soruşturmalar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji bratiya gelan”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Telekom işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı.

www.atilim.org
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics