ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adanalı öğrencilerden YÖK protestosu

Adanalı öğrencilerden YÖK protestosu Empty Adanalı öğrencilerden YÖK protestosu

Mesaj  meso Salı Kas. 06, 2007 10:20 pm

ADANA (06.11.2007)- Çukurova Üniversitesi öğrencileri YÖK'ü protesto etmek, ırkçı faşist saldırıları lanetlemek için bir yürüyüş düzenledi.

Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, “YÖK’e ve eğitimin ticarileşmesine karşı mücadeleye” ve “Üniversitemizde bilim ve özgürlük düşmanları istemiyoruz. Yaşasın halkların kardeşliği” yazılı pankartlar ve dövizler açtı. Yemekhane önüne yürüyen öğrenciler kitle 200 kişiyi buldu.

Ziraat Fakültesi'ni geçtikten sonra yolu trafiğe kapatan öğrenciler, Rektörlük binasına kadar sloganlarla yürüdü. Rektörlük binası önünde öğrenciler adına yapılan açıklamada, 12 Eylül kurumu YÖK teşhir edildi. Öğretim görevlilerinin, öğrencilerinin ve üniversite çalışanlarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekildi. YÖK'ün bir baskı aracı olmanın yanında eğitimin özelleştirilmesinde de rolü olduğu ifade edildi.

Sınırötesi işgal tezkeresini ve faşist saldırıları protesto eden öğrenciler açıklamalarında imha ve inkar politikasına son verilmesini istedi. Halkların düşmanlaştırılmasına karşı, barış ve kardeşliği savunduklarını dile getirdiler.

Açıklama, “Çukurova öğrencileri olarak eğitim hakkımıza ve üniversitelerimize sahip çıkacak ve halkların düşmanlaştırılmasına karşı Kürdüyle, Türküyle, Arabı, Lazıyla mücadele etmeye devam edeceğiz” diye bitirildi.

Eylemde “Parasız bilimsel anadilde eğitim”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Savaşa değil eğitime bütçe”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları Kürtçe ve Türkçe olarak atıldı. Öğrenciler eylemlerini R1 derslikleri önünde Hernepeş Marşı'nı söyleyerek bitirdi.
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com