ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sivas, Antep ve Malatya'da YÖK protesto edildi

Sivas, Antep ve Malatya'da YÖK protesto edildi Empty Sivas, Antep ve Malatya'da YÖK protesto edildi

Mesaj  meso Salı Kas. 06, 2007 10:21 pm

SİVAS/ ANTEP/ MALATYA (06.11.2007)- Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) 26. yıldönümü dolayısıyla sokaklara çıkan öğrenciler yaptıkları açıklamalarda parasız bilimsel anadilde eğitim taleplerini del getirdiler, 'YÖK kaldırılsın' diye haykırdılar.

Sivas'ta YÖK'ün kuruluş yıldönümü dolayısıyla Eğitim-Sen üyeleri Cumhuriyet Üniversitesi Merkezi Kafeterya önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme Sosyalist Gençlik Derneği (SGD), YDG, DGH, Gençlik Derneği destek verdi.

Eğitim-Sen Sivas Şubesi Başkanı Veli Hasgül yaptığı açıklamada, YÖK’ün 1980 askeri darbesinin ardından üniversiteler üzerinde bir baskı aracı olarak kurulduğu belirtti. “Üniversitelerin toplumsal ve bilimsel niteliği ortadan kalkarak sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim yapan, sermayeye eleman yetiştiren ve sermaye için bilgi ve teknoloji üreten merkezlere dönüşüyor” diye konuşan Hasgül, üniversitelerde laik, antilaik cepheleşmesi yaratılmak istendiğini söyledi.

Yaklaşık 100 kişinin katıldığı eylemde “YÖK kalkacak, polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Irkçı gerici eğitim istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir” ve “YÖK’e Hayır” sloganları atıldı.

Meşaleler YÖK karanlığına karşı

Antep'te ise sosyalist gençler yaptıkları meşaleli eylem ile YÖK'ü protesto etti. Antep Öğretmenevi önünde bir araya gelen SGD üyelerine MESOP destek verdi. Meşalelerle YÖK karanlığının ortadan kaldırılmasını isteyen gençler “YÖK'e hayır. Anadilde, parasız, bilimsel, demokratik eğitim İstiyoruz” yazılı pankart açtı.

Antep SGD adına yapılan açıklamayı Hasan Çandır okudu. Parasız eğitim taleplerini dile getiren Çandır, Yök7ün kaldırılması gerektiğine işaret etti. Eylem “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm”, “Savaşa değil, eğitime bütçe”, “YÖK'e hayır özgürlük istiyoruz” ve “Eğitim hakkımız engellenemez” sloganları atıldı.

Malatyalı gençler: YÖK'e karşı kardeşlik safına

Malatya'da YÖK’ün kuruluş yıldönümü SGD, DGH, YDG tarafından yapılah ortak basın açıklaması ile protesto edildi. Gençlik örgütleri, YÖK’ün kaldırılmasını istedi, şovenizme karşı gençliği kardeşlik safına çağırdı. 30 öğrencinin katıldığı eyleme Gençlik Derneği destek verdi.

Öğle saatlerinde Merkez Postane önünde bir araya gelen gençler, “Irkçı YÖK’e karşı gençlik kardeşlik safına” yazılı pankart açtı. Gençler adına SGD'li Mustafa Naci Toper açıklamayı okudu. YÖK'ün 26 yıldır emekçi çocuklarının geleceğini çaldığını dile getiren Toper, “Eğitim bir hak olmaktan çıkartılıp, bir ayrıcalık olarak paralı hale getiriliyor.” dedi.

Parasız, bilimsel, anadilde, demokratik eğitim istediklerini kaydeden Toper, artan faşist saldırılara da dikkat çekti, gençliği kardeşliği savunmaktan vazgeçmeyeceğini söyledi. Toper, “Irkçılık ve şovenizm zehriyle kardeş halkları birbirine kışkırtan ve kan üzerinden siyaset yapan gerici zihniyete karşı Türk-Kürt Alevi-Sünni tüm gençleri tüm bu talepler doğrultusunda birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz.” diye belirtti.

Eylemde “YÖK kalkacak, polis gidecek, üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “YÖK polis medya bu abluka dağıtılacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics