ÖzGüR GüNeŞ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Antakyalı gençler YÖK'e karşı kardeşlikten yana

Antakyalı gençler YÖK'e karşı kardeşlikten yana Empty Antakyalı gençler YÖK'e karşı kardeşlikten yana

Mesaj  meso Perş. Kas. 08, 2007 9:11 pm

ANTAKYA (08.11.2007)- Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri 6 Kasım günü YÖK'ü protesto etmek için Eğitim Fakültesi önünden Rektörlük binasına yürüyüş düzenledi.

Öğle saatlerinde Eğitim Fakültesi önünde bir araya gelen öğrenciler kısa bir müzik dinletisi yaptı. Öğrenciler eylemlerine Mavi Anfi önünden Rektörlük binasına yapılan yürüyüşle devam etti. Eyleme 300 kişi katıldı. Rektörlük kapısı önünde öğrencilere aralarında ESP'nin bulunduğu kurumlar destek verdi. Eylemde öğrenciler adına açıklamayı SGD'li Şenol Sağaltıcı okudu.

Son dönemde yaşanan ırkçı faşist gösterilere dikkat çeken Sağaltıcı, halkların birbirine karşı kışkırtılmasına tepki gösterdi. Saldırı konseptine üniversite öğrencilerine dahil edilmeye çalışıldığını kaydeden Sağaltıcı, “Bize düşen görev, savaş çığırtkanlığına ortak olmak değil, barışı ve birlikte yaşamayı esas alan bir politika izlemektir” dedi.

'herkesi kardeşlik safına çağırıyoruz'

Sağaltıcı, “Biz üniversite gençliği olarak, Türk, Kürt, Arap, Ermeni halklarının bir arada kardeşçe yaşayabileceğine inanıyoruz. Kürt halkına yönelik saldırıları kınıyoruz ve herkesi kardeşlik safına çağırıyoruz” dedi.

Öğrencilerin taleplerini dile getiren Sağaltıcı, 12 Eylül darbesinin ürünü YÖK'ün dağıtılmasını, parasız, bilimsel, anadilde eğitim hakkının sağlanmasını istedi. Sağaltıcı, özerk demokratik üniversite taleplerini dile getirdi. Üniversitelerde bilim ve özgür düşüncenin geliştirilmesini isteyen Sağaltıcı, “Öğretim görevlilerinin özlük haklarının geliştirilmesini istiyoruz” dedi.

Sağaltıcı açıklamasının devamında Tayfur Sökmen Kampüsü'nde 2 Kasım günü müzik dinletisi yapan öğrencilerin 'siyasi ve ideolojik müzik çaldıkları” gerekçesiyle jandarma saldırısına maruz kalmalarını kınadı. “Bu üniversitelerin kışlaya dönüştürüldüğünün göstergesidir. Kışla tipi üniversite istemiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından Mavi Anfi önüne yürüyen yürüyen öğrenciler, burada halaylar çekti, manrşlar söyledi. Eylem Gündoğdu Marşı'hın hep bir ağızdan söylenmesi ile sona erdi.

Eylemde “Biji biratiya gelan”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “YÖK kalkacak, polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Biji zaningeha azad”, “Savaşa değil, eğitime bütçe” sloganları atıldı.
meso
meso
Alıştı bir kere :)
Alıştı bir kere :)

http://ozgurgunes.forunotion.com

- Similar topics